a
  >    >    >  Aspirator do nosa

Aspirator do nosa

Do czego służą aspiratory do nosa?

Aspiratory do nosa służą do udrażniania górnych dróg oddechowych małych dzieci. Najmłodsi niestety nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchiwać zalegającej wydzieliny. Konieczne jest oczyszczanie noska ze śluzu, który nie tylko utrudnia dzieciom oddychanie, jedzenie, picie oraz sen, ale także, jeśli zalega, może przyczyniać się do rozwijania się stanu zapalnego zatok przynosowych czy zapalenia ucha środkowego.

Aspirator do nosa a tzw. gruszka

Aspiratory powstały w odpowiedzi na niedoskonałość poprzednich metod udrażniania noska bobasów. Choć niektórzy rodzice nadal pozostają wierni tradycyjnym metodom, coraz większy odsetek decyduje się na zakup aspiratora. Dotychczas najpopularniejszym urządzeniem była tzw. gruszka, która stopniowo traci zwolenników. Do wad gruszki można zaliczyć m.in.

  • niewielką siłę ssania,
  • trudności z odciąganiem głębiej zalegającego śluzu,
  • dłuższy czas odciągania
  • większy niepokój maluszka
  • konstrukcyjne trudności z utrzymaniem higieny
  • możliwe skaleczenia śluzówki noska dziecka

Jak używać aspiratora do nosa?

Generalnie należy korzystać z nich zgodnie z załączoną instrukcją (ulotka/opakowanie). Przed użyciem zawsze warto wpuścić do noska dziecka kilka kropel soli fizjologicznej, która ułatwi usunięcie nieżytu. Tradycyjne aspiratory składają się zwykle z ustnika, wężyka i końcówki przeznaczonej do kontaktu z noskiem bobasa. Zwykle wystarczy umieścić ustnik w ustach, a końcówkę przyłożyć do kolejnych otworów nosowych dziecka. Następnie należy delikatnie wciągnąć powietrze, które przeniesie wydzielinę nosową do zbiornika aspiratora. Istnieją modele, które da się podłączyć do domowego odkurzacza.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8